reuma

Život s reumou – Čo potrebujete vedieť?

(Doba čítania je približne 5 minút.)

Reumatoidná artritída (RA) je zložité multifaktoriálne autoimunitné ochorenie.  Presná príčina vzniku reumy  stále nie je úplne známa, ale vieme, že ide o komplikované vzájomné pôsobenie týchto faktorov. RA najčastejšie postihuje kĺby a spôsobuje v nich zápal, bolesť a postupné poškodenie.

*Poznámka redakcie: Multifaktoriálne ochorenie znamená, že vznik ochorenia ovplyvňuje kombinácia genetických a environmentálnych faktorov (fajčenie, infekcie, hormonálne faktory a iné).

Svetový deň reumatizmu si pripomíname 12. októbra (dnes) už od roku 1996. Tento dátum stanovila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) s cieľom zvýšiť povedomie o reumatických ochoreniach na celom svete.

Ako sa mení liečba reumy?

V posledných rokoch sme zaznamenali veľký pokrok v liečbe a diagnostike RA. Moderné lieky dokážu výrazne znížiť aktivitu choroby, čo vedie k zlepšeniu kvality života pacientov. Niektorí z nich dokonca dosahujú remisiu, čiže obdobie bez prejavov ochorenia. Nemôžeme však hovoriť o úplnom vyliečení pacientov. RA je celoživotné ochorenie. Tiež nie je možné pomocou liečby obnoviť poškodené tkanivo, či udržiavať človeka v remisii dlhodobo bez liečby, aj keď u niektorých pacientov je možná remisia s minimálnou liečbou. Hoci zatiaľ nevieme RA úplne vyliečiť, cielená terapia môže minimalizovať prejavy ochorenia a znížiť riziko komplikácií.

Reuma a ja – Ako som sa naučila premeniť bolesť na silu

Je možné reumu vyliečiť úplne?

Ako sme spomenuli vyššie RA je celoživotné ochorenie, ktoré zatiaľ nemá úplný liek. Moderná liečba však dokáže spomaliť jeho priebeh a zlepšiť symptómy, ale nie je možné udržať pacienta bez liečby dlhodobo.

Nie všetci pacienti reagujú na liečbu rovnako efektívne, čo je dôvod, prečo sa pozornosť sústreďuje na personalizovanú medicínu. Na rozdiel od tradičného liečebného postupu, kedy sa všetci pacienti s rovnakou diagnózou liečia rovnakým spôsobom, sa personalizovaná medicína zameria na jedinečné charakteristiky každého človeka, tie zohľadní a na základe toho nastaví liečbu. Pri RA už vidíme prvé úspechy, keďže sa využívajú cielené biologické a syntetické lieky, ktoré dokážu zasiahnuť presne tam, kde je to potrebné.

Čo spôsobuje zápal pri RA?

Pri autoimunitných ochoreniach, ako je RA, imunitný systém začne omylom útočiť na vlastné bunky a tkanivá. Pri RA je zápal sústredený v synovii, čo je tkanivo okolo kĺbov. Synovia vytvára synoviálnu tekutinu, ktorá zabezpečuje hladký pohyb kĺbov. Keď imunitný systém napadne bunky v tomto tkanive, vzniká zápal a postupne dochádza k poškodeniu kĺbov, čo vedie k bolesti, stuhnutosti a ich zhoršeniu.

RA sprevádzajú pridružené ochorenia

RA často sprevádzajú ďalšie zdravotné problémy, ako sú kardiovaskulárne choroby, osteoporóza, očné a respiračné problémy či chronická bolesť. Tieto komplikácie môžu výrazne znižovať kvalitu života pacienta a často vedú aj k psychickým ťažkostiam, ako sú úzkosť a depresia.

Výskyt RA vo svete

RA sa vyskytuje najmä v industrializovaných krajinách, čo naznačuje, že environmentálne faktory zohrávajú dôležitú úlohu. V rozvojových krajinách môže byť toto ochorenie menej diagnostikované, čo vedie k nižšiemu počtu hlásených prípadov. Aj keď sa vďaka modernej liečbe znížila závažnosť ochorenia, počet pacientov s RA globálne rastie.

Budúcnosť liečby RA

RA je komplexné ochorenie, a preto je nevyhnutné ho ďalej skúmať. Vývoj nových liečebných postupov, ktoré by mohli nielen zlepšiť kvalitu života pacientov, ale aj obnoviť poškodené kĺby, je kľúčový. Personalizovaná medicína má potenciál stať sa v tomto smere zásadným nástrojom, ktorý môže zmeniť životy ľudí trpiacich týmto ochorením.

 

Zdroje

Management of rheumatoid arthritis: an overview

Global epidemiology of rheumatoid arthritis

The imunology of rheumatoid arthritis

The pathogenesis of rheumatois arthritis

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *