Čo to sme vám už o našom Jurkovi prezradili a dnes vám povieme o tom, že aj on, ako každé dieťa s autizmom, či inou poruchou je vzdelávateľný.
Jurko má svoju vlastnú cestu učenia. Od malička sme si všimli, že lepšie reaguje na vizuálne pomôcky, než na slová. Stačilo mu raz ukázať, ako niečo zoradiť či priradiť a už presne vedel, čo robiť.
V poslednom čase objavil lásku k číslam a písmenám. Dokáže ich zoradiť s neuveriteľnou presnosťou, hoci ich hlbší význam pochopil až neskôr. Jeho mechanická pamäť mu umožnila naučiť sa písmená aj slabiky, ktoré si pamätá ako obrázky. Aj keď ešte stále takmer vôbec nerozpráva, práve vďaka písmenám sa snaží viac opakovať a pomenúvať veci.
Jurko má rád všetko, čo má jasnú štruktúru – skladačky, logické úlohy, puzzle či lego. Tieto aktivity ho nielen bavia, ale aj pomáhajú rozvíjať jeho myslenie. Naopak, kreslenie mu ide ťažšie. Jednoduché obrázky či postavy sú pre neho výzvou, no postupne sa zlepšuje v grafomotorických cvičeniach. Obťahovanie tvarov, čísel a písmen mu pomohlo prejsť na pracovné listy, kde spája, krúžkuje či podčiarkuje.
Každý pokrok, aj ten najmenší, nám prináša radosť. Učíme sa trpezlivosti a hľadáme kreatívne spôsoby, ako ho zaujať. Niekedy sa pýtame, prečo sme niečo neskúsili skôr, v takej situácii si vždy musíme povedať, že na to musel dozrieť čas. A tak sa nevzdávame a veríme, že každé dieťa je vzdelávateľné, len niektoré potrebujú svoj spôsob a dostatok času.
Všetky deti s autizmom sú jedinečné, majú svoje silné stránky a spôsob akým vnímajú svet. Niektoré vynikajú v detailoch, iné majú mimoriadnu pamäť. Deti s autizmom spracovávajú informácie odlišne ako neurotypické deti. Často sa sústreďujú na detaily miesto celkového obrazu, čo môže ovplyvniť ich spôsob učenia a porozumenia súvislostiam. Ich mozog môže byť hypersenzitívny, alebo naopak menej citlivý na určité podnety, čo ovplyvňuje ich schopnosť sústrediť sa a reagovať na nové informácie.
Výskumy naznačujú, že učenie u týchto detí je často vizuálne orientované, pričom im pomáha jasná štruktúra a opakovanie. Štúdie o neuroplasticite ukazujú, že správne prispôsobené metódy učenia môžu výrazne zlepšiť ich kognitívne schopnosti, najmä ak sa využívajú ich silné stránky, ako je dobrá mechanická pamäť alebo analytické myslenie.