Depresia je choroba ako každá iná, s ktorou treba ísť k lekárovi. Hovorí Bibiána, ktorá s ňou bojuje už od puberty

Bibiána prvé príznaky depresie pociťovala už v tínedžerskom veku. Roky ju sprevádzali pocity ako vyčerpanosť, osamelosť a vnútorná prázdnota, ktorým dlho nerozumela. Cesta k pomoci nebola jednoduchá, zažila nepochopenie aj zľahčovanie svojho stavu. Dnes otvorene hovorí o tom, ako depresia ovplyvnila jej život, prečo je dôležité vyhľadať odbornú pomoc a aké slová dokážu skutočne pomôcť ľuďom, ktorí prechádzajú podobným utrpením.

Kedy sa u vás prvýkrát objavili príznaky depresie?

Prvé príznaky sa u mňa objavili, keď som mala asi 15 rokov. V tom čase som si ešte presne neuvedomovala, že ide o depresiu, skôr to pôsobilo ako precitlivenosť, uplakanosť, vyčerpanosť. Prespala som vtedy aj 16 hodín a stále to nebolo “dosť” a neustále som mala pocit, že nič nedáva zmysel.

Bola som citlivá, premýšľavá, cítila som sa nepotrebná, ale zároveň som sa vnútorne dusila. Plakala som každý deň, bez príčiny.

Dnes viem, že to boli začiatky niečoho hlbšieho, čo ma sprevádza celé roky.

Vyhľadali ste vtedy nejakú pomoc, či už u rodičov, kamarátov, prípadne aj odbornú pomoc-psychológa?

Nikomu som to vtedy nepovedala úplne priamo, že sa trápim, že niečo nie je v poriadku. Ale doma to bolo určite cítiť. Myslím, že moje správanie a nálada hovorili samy za seba. Vonku, v škole, som to dokázala ešte ako-tak “maskovať”, no aj to časom prestávalo fungovať.

Prvý krok smerom k pomoci bol, keď som išla za školskou psychologičkou. Bolo to ťažké, pretože som sa hanbila, ale zároveň to bolo aj trochu oslobodzujúce. A neskôr ma mama vzala prvýkrát k psychiatričke. To bol začiatok našej spoločnej cesty s depresiou.

Viete dôvod prečo sa u vás depresia prejavila?

Myslím si, že to bola kombinácia viacerých vecí. Jednak určitých povahových čŕt, keďže som bola vždy vnímaná ako citlivejšia a tiež životných okolností.

S odstupom času si uvedomujem, že na to mala veľký vplyv aj šikana na základnej škole, ktorá v tom čase výrazne narušila moje sebavedomie. Neskôr aj sexuálne obťažovanie, ktoré vo mne dodnes zanechalo hlboké jazvy.

Tieto veci sa v tom čase nedali len tak „prehliadnuť“ a nechať ich za sebou. I keď som veľmi chcela. Potichu sa vo mne usadili a premenili sa na ťaživý vnútorný stav.

Ako dlho ste potom navštevovali psychiatričku? Ako prebiehala vaša terapia a ako dlho trvala?

Psychiatričku navštevujem dodnes. Depresia nie je niečo, čo má jasne ohraničený začiatok a koniec, je to proces.

Moja úplne prvá skúsenosť však nebola práve najšťastnejšia. Mala som 15 rokov a mama ma zobrala k pedopsychiatričke. Pamätám si ju dodnes. Opýtala sa ma tri otázky: „Si tehotná? Piješ alebo fajčíš? Berieš drogy?“ Odpovedala som nie. A jej reakcia bola len prekvapené: „Tak prečo si tu?“

Nedala mi pocit bezpečia ani pochopenia. Predpisovala mi lieky, ale nijako sa so mnou hlbšie nerozprávala, a tak som k nej prestala chodiť aj brať lieky. S odstupom času viem, že to bola veľká chyba.

O necelé dva roky neskôr som sa znovu ocitla u psychiatričky, ale už u inej. A môžem úprimne povedať, že mi zachránila život. V tom čase som bola na pokraji síl, uvažovala som každý deň o samovražde. Bola prvá, kto sa ma skutočne snažil pochopiť, kto ma počúval, kto sa o mňa zaujímal ako o človeka.

Rozprávali ste o tom aj s vašimi rodičmi?

Bolo to ťažké. Všetci sme boli v niečom úplne novom. Oni nechápali, čo sa so mnou deje, a ja som zase nechápala, prečo mi nerozumejú. Vzájomne sme sa “míňali” a v tom období sme sa dosť vzdialili. Ale to bol, bohužiaľ, aj odraz toho, ako málo sa v spoločnosti vtedy, aj teraz, o duševnom zdraví hovorí.

Mali ste odvtedy ešte niekedy podobne zlú skúsenosť s odborníkom, doktorom, zdravotníkom…?

Áno. Raz sa stalo, že lekári zľahčovali môj zdravotný stav len preto, že som užívala psychiatrické lieky, konkrétne antidepresíva. Automaticky predpokladali, že moje ťažkosti sú psychického pôvodu, aj keď s depresiou nesúviseli. Až neskôr sa ukázalo, že išlo o čisto fyzický problém, a to o nedostatok minerálov. Nemalo to nič spoločné s mojou psychikou. Tá skúsenosť bola pre mňa veľmi nepríjemná, pretože som sa cítila nepočutá a trochu „odpísaná“ len na základe jednej diagnózy.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *